RNU1C471MDNASQPH
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
RNU1C471MDNASQPH PDF
Type Description
Series:FPCAP, RNU
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10mOhm
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:610 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.1 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)