PLF1C471MDO1TD
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
DataSheet
PLF1C471MDO1TD PDF
Type Description
Series:PLF
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:6.1 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)