PCX1C271MCS1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
PCX1C271MCS1GS PDF
Type Description
Series:PCX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):27mOhm
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.3 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)