PLF0E102MDO1TD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 2.5V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
PLF0E102MDO1TD PDF
Type Description
Series:PLF
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):6mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:6.5 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)