EEH-ZC1H470P
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
EEH-ZC1H470P PDF
Type Description
Series:ZC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Hybrid
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):30mOhm
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:187.5 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.25 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)