337UVR6R3MEW
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
337UVR6R3MEW PDF
Type Description
Series:UVR
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):25mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.2 A @ 120 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.248" (6.30mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)