A768MS227M1GLAS022
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 40V SMD
DataSheet
A768MS227M1GLAS022 PDF
Type Description
Series:A768
Type:Polymer
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)