RE50E821MDN1KX
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
RE50E821MDN1KX PDF
Type Description
Series:FPCAP, RE5
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):5mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:630 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.3 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)