EEF-LX0D471R4
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
DataSheet
EEF-LX0D471R4 PDF
Type Description
Series:SP-Cap LX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2 V
ESR (Equivalent Series Resistance):4.5mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:8.5 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)