PCX1V560MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
PCX1V560MCL1GS PDF
Type Description
Series:PCX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):33mOhm
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)