A768EB336M1GLAS045
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
POLYMER ALUMINUM, SMD, 33 UF, 20
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
A768EB336M1GLAS045 PDF
Type Description
Series:A768
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):45mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:57.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.15 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)