KTF251B104K31N0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
KTF251B104K31N0T00 PDF
Type Description
Series:NTF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)