D203Z59Z5UL63L0R
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.02UF 500V Z5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
D203Z59Z5UL63L0R PDF
Type Description
Series:D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.02 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)