600S220GT250XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP CER 22PF 250V C0G/NP0 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
600S220GT250XT PDF
Type Description
Series:ATC 600S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:22 pF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.89mm)