
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMD Auto U2J |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 560 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| Temperature Coefficient: | U2J |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Low ESL, Low Dissipation Factor |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Applications: | Automotive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10000 |
Current price of C0402C561J4JACAUTO is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 10PF 440VAC SL RADIAL
CAP CER 0.18UF 16V X7R 1808
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RDL
CAP CER 560PF 16V U2J 0402
CAP CER 270PF 3.6KV P90 3838
CAP CER 330PF 250V C0G/NP0 RAD
LINE FILTER 250VDC/VAC 30A DIN