CEU3E2X7R1H682M080AE
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CEU3E2X7R1H682M080AE PDF
Type Description
Series:CEU
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:6800 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)