C0402C200C5GACTU
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C0402C200C5GACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm C0G
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:20 pF
Tolerance:±0.25pF
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)