K562M20X7RL5TH5
Description
CAP CER 5600PF 500V X7R RADIAL
DataSheet
K562M20X7RL5TH5 PDF
Type Description
Series:Mono-Kap™ K
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:5600 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.299" (7.60mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)