SA205C104MAR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SA205C104MAR PDF
Type Description
Series:SpinGuard® SA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)