SQCB2A471JAJME
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 470PF 200V 1111
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SQCB2A471JAJME PDF
Type Description
Series:SQ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:470 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:A
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.102" (2.59mm)