18251A152JAT2A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 1825
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
18251A152JAT2A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1825 (4564 Metric)
Size / Dimension:0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)