61V472MPLIA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 400VAC RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
61V472MPLIA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400VAC
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:-
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)