VJ0603Q680JXAAC
Description
CAP CER 68PF 50V C0G/NP0 0603
DataSheet
VJ0603Q680JXAAC PDF
Type Description
Series:VJ High Q
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:68 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.036" (0.92mm)