ECC-A3A181JGE
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP CER 180PF 1KV SL/GP RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
ECC-A3A181JGE PDF
Type Description
Series:KGE
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:180 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:SL/GP
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)