C2012X7R1C224K/10
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805
DataSheet
C2012X7R1C224K/10 PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)