0508ZC474MAT9W
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0508
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
0508ZC474MAT9W PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0508 (1220 Metric)
Size / Dimension:0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.040" (1.02mm)