C0402C0G500-151JNP
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0402
DataSheet
C0402C0G500-151JNP PDF
Part Status:Active
Capacitance:150 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.025" (0.64mm)