MA405A472GAA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MA405A472GAA PDF
Type Description
Series:Ceralam® MA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)