RHE5G1H102J1A2A03B
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 50V X8G RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
RHE5G1H102J1A2A03B PDF
Type Description
Series:RH
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X8G
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)