SR142A471JART
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SR142A471JART PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)