MA505A333KAA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.033UF 50V NP0 AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MA505A333KAA PDF
Type Description
Series:Ceralam® MA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)