SC1808KKX7RTBB221
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
CAP CER 220PF 250VAC X7R 1808
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SC1808KKX7RTBB221 PDF
Type Description
Series:SC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:220 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:X2, Y3
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Size / Dimension:0.189" L x 0.079" W (4.80mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)