3EX683K1
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.068UF 1KV X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
3EX683K1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.500" L x 0.300" W (12.70mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max):0.575" (14.60mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)