2EX152K2
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
2EX152K2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.476" (12.10mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.300" (7.62mm)