AU01ZC103KA72A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 0201
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
AU01ZC103KA72A PDF
Type Description
Series:AU
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Gold Flash Termination
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)