561RTSQ10
Description
CAP CER 10PF 1KV NP0 RADIAL
DataSheet
561RTSQ10 PDF
Type Description
Series:Cera-Mite 561R
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 pF
Tolerance:±0.5pF
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Features:Low Dissipation Factor
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:-
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.374" (9.50mm)