AU036C225KA72A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
AU036C225KA72A PDF
Type Description
Series:AU
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Gold Flash Termination
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)