561R5GAQ10TK
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 10PF 1KV NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
561R5GAQ10TK PDF
Type Description
Series:Cera-Mite 561R
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Features:Low Dissipation Factor
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.252" Dia (6.40mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.252" (6.40mm)