KHC500E106M55S0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP CER 10UF 50V Y5U 2220
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
KHC500E106M55S0T00 PDF
Type Description
Series:THC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.087" (2.20mm)