DVL-5R5D473T-R5
Manufacturer
Elna America
VIGOR # :
Description
CAP 47MF -20% +80% 5.5V SMD
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
DVL-5R5D473T-R5 PDF
Type Description
Series:DVL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):45Ohm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:SMD (SMT) Tabs
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Radial, Can - SMD
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C