HS1016-3R8306-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP HYBRID 30F 20% 3.8V TH
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
HS1016-3R8306-R PDF
Type Description
Series:HS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:30 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:3.8 V
ESR (Equivalent Series Resistance):550mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Operating Temperature:-15°C ~ 70°C