XB3550-2R5307-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 300F 10% 2.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
XB3550-2R5307-R PDF
Type Description
Series:XB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:300 F
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):7mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.126" (54.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C