XTM-18R0626-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 61.7F -5% +20% 18V CHAS MNT
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
XTM-18R0626-R PDF
Type Description
Series:XTM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:61.7 F
Tolerance:-5%, +20%
Voltage - Rated:18 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module
Lead Spacing:-
Size / Dimension:9.291" L x 1.803" W (236.00mm x 45.80mm)
Height - Seated (Max):3.051" (77.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C