HV1325-2R7156-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 15F -10% +30% 2.7V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
HV1325-2R7156-R PDF
Type Description
Series:HV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):30mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):1.118" (28.40mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C