BFC233822474
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD
DataSheet
BFC233822474 PDF
Type Description
Series:MKP338 2
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:310V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)