334PSB202K2J
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 2KVDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
334PSB202K2J PDF
Type Description
Series:PSB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:700V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):4.9 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)