ECW-F4563JL
Description
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD
DataSheet
ECW-F4563JL PDF
Type Description
Series:ECW-F(L)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:141V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.260" W (12.50mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.429" (10.90mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)