C44PUGR5100RASK
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP FILM 10UF 10% 1.7KVDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
C44PUGR5100RASK PDF
Type Description
Series:C44P-R
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:780V
Voltage Rating - DC:1700V (1.7kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:Radial, Can
Size / Dimension:2.559" Dia (65.00mm)
Height - Seated (Max):4.685" (119.00mm)
Termination:Threaded, Male
Lead Spacing:1.102" (28.00mm)