ECQ-V1H104JL3
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL
DataSheet
ECQ-V1H104JL3 PDF
Type Description
Series:ECQ-V
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:50V
Dielectric Material:Polyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.287" L x 0.157" W (7.30mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)