FCP0805H222J
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 2200PF 5% 50VDC 0805
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
FCP0805H222J PDF
Type Description
Series:FCP
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Capacitance:2200 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:50V
Dielectric Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.09mm)